Cílem bakalářské práce bylo zmapovat výskyt zápřednice jedovaté (Cheiracanthium punctorium) a její stanovištní nároky v okolí města Ústí nad Labem.
S využitím ortofotomap byly vytipovány lokality na základě odlišně zbarvené ruderalizované vegetace. Mapování probíhalo od 2. září do 20. září 2021.
V rámci jednotlivých lokalit byly vyhledávány kokony s živými jedinci zápřednice jedovaté. K daným lokalitám a nalezeným kokonům byly zaznamenány následující charakteristiky prostředí: nadmořská výška lokality, svažitost a orientace terénu, druh rostliny s kokonem, celková výška okolní vegetace a procento pokrytí třtinou křovištní (Calamagrostis epigejos).
Celkem bylo nalezeno 136 jedinců na 12 z 26 vytipovaných lokalit. Hustota jedinců zápřednice jedovaté na jednotlivých lokalitách se pohybovala od 0,00015 do 0,02231 ex./m2. Statisticky významným faktorem obsazených a neobsazených lokalit byly sklon terénu a výška porostu. Hustota zápřednice jedovaté pozitivně korelovala s pokryvností třtinou křovištní a negativně s rozlohou a svažitostí lokality.
Dotazníkového šetření zaměřeného na zjištění povědomí o zápřednici jedovaté se zúčastnilo 110 respondentů. Z uvedeného dotazníku vyplývá, že o existenci z. jedovaté má povědomí nadpoloviční většina respondentů. Informace získávají respondenti především z internetu. Podrobnější znalosti o ekologii zápřednice jedovaté však respondenti postrádají.